Choroba może zaatakować także serce i płuca

Fot. Wit Hadło
Fot. Wit Hadło

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) najczęściej występuje u kobiet, przed menopauzą.

– RZS to przewlekły, postępujący proces zapalny najpierw błony maziowej stawów, prowadzący do niszczenia tkanek stawowych, zniekształceń i upośledzenia czynności stawów. W przebiegu choroby dochodzi do zmian zapalnych w wielu układach i narządach – m.in błonie naczyniowej oka, płucach, naczyniach. Schorzenie to nie leczone prowadzi do trwałego kalectwa i niepełnosprawności, często bardzo znacznej, a także przedwczesnej śmierci – mówi Jan Marczak, lekarz internista, specjalista reumatolog, LUX MED, Sp z o.o w Rzeszowie.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest to jedną z przewlekłych chorób narządu ruchu, występuje kilkakrotnie częściej u kobiet w wieku pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, czyli jeszcze przed menopauzą. W Polsce na choruje na nią ok.1-1,5 proc. (400 tys. – 600 tys.) populacji.

Grupy ryzyka
Przyczyna RZS mimo wieloletnich badań nie jest jednoznaczna. Wśród grup ryzyka wymienia się predyspozycje genetyczne, zakażenia wirusowe (wirusem Epsteina Barra, różyczki, cytomegalii, parvovirusem i bakteryjne. Kolejnym czynnikiem odgrywającym ważną rolę w etiologii reumatoidalnego zapalenia stawów są nieprawidłowe poziomy hormonów płciowych i prolaktyny (stąd jej częstsze występowanie u kobiet, zwłaszcza przed menopauzą). Zapewne rodzaj wykonywanej pracy również przyczynia się do powstawania schorzenia, zwłaszcza praca w zimnie i wilgoci. Znamienne jest jej znacznie rzadsze występowanie w Europie Południowej niż Północnej. Podobnie uważa się, że długotrwały niedobór niezbędnych minerałów w diecie (wapnia, fosforu, magnezu, żelaza) może sprzyjać zachorowalności na RZS – dodaje specjalista.

Dieta jest bardzo ważna, ruch może zdziałać „cuda”
Ważną rolę w zapobieganiu powstawaniu RZS mają więc: leczenie wszystkich ,nawet najmniejszych infekcji do końca, zdrowe odżywanie bogate w wymienione minerały (nabiał, warzywa, oleje roślinne, ryby, owoce), unikanie palenia tytoniu, unikanie przewlekłych stresów oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Stare powiedzenie jednego z mędrców mówi, że: „Systematyczne ćwiczenia mogą zapobiec wielu chorobom i zastąpić wiele leków, natomiast wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”. – Dlatego w RZS i innych schorzeniach stawów bardzo ważny jest ruch oraz rehabilitacja – mówi dr Marczak.

Anna Moraniec

Leave a Reply

Your email address will not be published.