Do walki z roztoczami trzeba wytoczyć nowocześniejsze działa

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

„Babcine” sposoby, takie jak wietrzenie, pranie, przemrażanie pościeli są zbyt mało skutecznym sposobem na pozbycie się roztoczy kurzu domowego.

Kolonie roztoczy najintensywniej rozwijają się w naszych dywanach, wykładzinach, tapicerkach mebli i pościeli. Niestraszne im wietrzenie, ale „boją się” odkurzacza z wysokosprawnym filtrem służącego do dezynfekcji powietrza. Można się przed nimi także odczulić.

– Z roku na rok nasza wiedza na temat alergii, zarówno ich źródeł, jak i leczenia wzrasta. Najnowsze badania, wskazują, że faktyczne, kliniczne efekty wszystkich tych „domowych” sposobów, w które wielu wierzy są niestety mizerne – mówi dr n. med. Witold Bartosiewicz, alergolog z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. – Oczywiście nie musimy z nich rezygnować, choćby ze względu na znaczenie psychologiczne. Natomiast zdecydowanie doradzam pacjentom fizyczne pozbycie się siedlisk roztoczy, zakup odkurzacza ze specjalnym filtrem i workami clinic s-bag oraz immunoterapię, jeśli oczywiście spełnione są wszystkie wskazania do leczenia.

Domowe „hodowle” roztoczy
Roztocze mieszkają z nami i w związku z tym także uczulają nas – przez cały rok. Dlaczego więc szczególnie dokuczliwe stają się zimą? Największy wpływ ma na to ogrzewanie. Lubimy odkręcać gałki kaloryferów na najwyższy stopień, a dodatkowo zawieszać na nich nawilżacze powietrza (żeby nie było zbyt sucho). Robiąc to najprawdopodobniej zakładamy właśnie wzorcową kolonię roztoczy! Ciepło – powyżej 25 stopni C i wilgoć powyżej 80 proc. to idealne warunki do rozwoju tych pajęczaków. A właśnie te kolonie stają się „fabryką” białek, które wywołują reakcję alergiczną. Biliony roztoczy skupionych w kolonie usycha na skutek ciepła i rozpada się w pył, który zawiera uczulające białka. Kiedy wdycha go osoba uczulona, następuje reakcja alergiczna, zaostrzają się stany zapalne uszu, oczu – tłumaczy dr Bartosiewicz.

Dlatego osoby uczulone, powinny starać się w sezonie grzewczym utrzymać w mieszkaniu warunki, które nie sprzyjają rozwojowi roztoczy – temperaturę do 25 stopni C i wilgotność poniżej 40 procent.

Metody walki z alergią na roztocze
Skoro sposoby naszych babć: pranie, wietrzenie i przemrażanie pościeli dają tak niezauważalny efekt trzeba postawić na inny sposób eliminacji roztoczy z otoczenia, bo im ich mniej, tym mniejsze jest nasilenie objawów alergii. W tym celu należy pozbyć się wszystkich potencjalnych „ulubionych” siedlisk roztoczy – zbędnych wykładzin, dywanów, zasłon, firanek. Dodatkowo kupić odkurzacz z certyfikatem HEPA, lub taki, który ma filtr z tym certyfikatem. A także kontrolować temperaturę w mieszkaniu. Warto też zastosować immunoterapię.

Anna Moraniec

2 odpowiedzi "Do walki z roztoczami trzeba wytoczyć nowocześniejsze działa"

 1. aflafl   25 września 2017 at 10:43

  Dokładnie

  Odpowiedz
 2. Kurdeolek   2 stycznia 2017 at 23:17

  I warto być zdrowym………..
  Mądrości.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.