Fantom pomaga w badaniu piersi…

Na fantomie możemy krok po kroku nauczyć się samobadania piersi. To ważne, bo wcześnie wykryty nowotwór piersi jest całkowicie uleczalny. Fot. Wit Hadło
Na fantomie możemy krok po kroku nauczyć się samobadania piersi. To ważne, bo wcześnie wykryty nowotwór piersi jest całkowicie uleczalny. Fot. Wit Hadło

Rzeszowski „Medyk” wprowadził autorski program, w którym uczy, jak prawidłowo badać piersi. Każda kobieta może umówić się na bezpłatne, indywidualne szkolenie.

W fantomie, który także w dotyku przypomina prawdziwe piersi, ukryte są guzki, zarówno przypominające złośliwe zmiany, jak i te łagodne, takie same, na jakie każda kobieta może trafić, badając swoje piersi. Model zakłada się na klatkę piersiową i metodycznie, według wskazówek położnej, bada kolejno, lewą i prawą pierś.

– Wykryte zmiany porównywalne są w konsystencji do: gałki ocznej – wtedy jest to torbiel piersi, czyli zmiana łagodna; chrząstki nosa lub kości nadgarstka – to już guzy złośliwe. Prawidłowa budowa piersi powinna mieć konsystencję rozluźnionego pośladka – mówi Małgorzata Łyżeń, położna z CM „Medyk” w Rzeszowie.

Zdrowe piersi krok po kroku
Podczas badania należy. *Stanąć przed lustrem, aby obejrzeć kształt i kolor skóry oraz sutków. Zwrócić uwagę czy: nie ma zmian w kształcie i wielkości piersi; na skórze nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski; nie pojawiły się wciągnięcia sutków, fałdki lub dołki dookoła nich. *Unieść ręce ku górze, następnie położyć je na biodrach i obejrzeć je z przodu i boku zwracając uwagę jak wyżej (na kształt i wielkość, zaczerwienienia itd.). *W pozycji stojącej i podniesioną za głowę prawą ręką, zbadać całą wewnętrzną powierzchnią palców lewej ręki, prawą pierś. Po czym analogicznie zbadać lewą pierś. * Badanie należy rozpocząć od zewnętrznej ćwiartki (u większości kobiet tkanki tej części są twardsze). Badanie należy przeprowadzić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Należy sprawdzić czy nie ma obrzęków, torbieli, stwardnień, wyjątkowo dokładnie należy zbadać górną zewnętrzną ćwiartkę piersi. *Następnie należy ścisnąć każdy sutek pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym i sprawdzić czy: nie wydziela się płyn z jednego lub obu sutków; nie ma zmian sutka, np. wciągnięć, zmian pozycji lub kształtu. *Leżąc na plecach należy ponownie zbadać każda ćwiartkę  piersi zgodnie z ruchem wskazówek zegara sprawdzając czy nie ma obrzęków lub dołków. *Palcami należy sprawdzić pachę i zbadać tkanki pod kątem powiększenia węzłów chłonnych. – Warto też sprawdzić czy jakieś guzki nie zawędrowały w tą okolicę, a potem badamy przestrzeń nad i pod obojczykiem i tutaj też sprawdzamy węzeł nad i podobojczykowy, który też jest podatny na zmiany – mówi położna.

Badania wykonujemy dwa, trzy dni po zakończeniu miesiączki, kobiety, które nie miesiączkują mogą wybrać sobie dowolny dzień miesiąca i systematycznie, w tym samym dniu, co miesiąc, badać piersi.

Rak piersi: najczęstszy nowotwór u kobiet
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym wśród Polek. 5 lat od postawienia diagnozy przeżywa ok. 75 proc. pacjentek. Specjaliści podkreślają, że im wcześniej guz zostanie wykryty, tym większa szansa na pokonanie choroby.

Na raka piersi można zachorować nawet w bardzo młodym wieku. Taką złowrogą diagnozę może usłyszeć nawet 20-latka. Jednak zmiany w piersi pojawiają się najczęściej u pań po 50. roku życia i później. Należy jednak pamiętać, że nie każda zmiana stwierdzona w piersi to złośliwy nowotwór. Większość guzków ma charakter łagodny. Jeśli jest jednak inaczej, to onkolog, w konsultacji z innymi specjalistami, np. chirurgiem i radioterapeutą, dopasuje pacjentce najlepszy dla niej schemat leczenia. Co ważne, obecność guzka nie musi wiązać się z koniecznością amputacji piersi. Dziś, coraz częściej, udaje się tego uniknąć. Należy jednak pamiętać, że operacja oszczędzająca, czyli ograniczająca się do usunięcia guza i marginesu zdrowej tkanki, jest możliwa tylko wówczas, gdy choroba zostanie wykryta w miarę wcześnie. Pierś udaje się uratować najczęściej wtedy, gdy guz ma mniej niż 2 cm i nie stwierdzono przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych. Jeżeli mastektomii nie uda się uniknąć, możliwe jest odtworzenie odjętej piersi. Do rekonstrukcji używane są nowoczesne protezy albo własne tkanki pacjentki. W obu przypadkach z dobrym efektem estetycznym.

Z nietypowego szkolenia mogą skorzystać wszystkie pacjentki, które trafią do Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie na badania w ramach medycyny pracy. Na razie fantom pomaga w szkoleniu pacjentek z Rzeszowa. Docelowo podobne modele trafią także do przychodni medycyny pracy „Medyka” w Mielcu, Dębicy i Sędziszowie Młp.

Anna Moraniec

2 odpowiedzi "Fantom pomaga w badaniu piersi…"

  1. Markiz de Sade   18 października 2016 at 19:34

    Fajne. Aż sobie strugnąłem rysia.

    Odpowiedz
  2. garda   14 października 2016 at 14:53

    Piersi prawie jak prawdziwe.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.