Jakie opony wybrać na zimę?

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Wraz z początkiem jesieni, rozważni kierowcy rozpoczynają przygotowania swoich pojazdów do nadchodzącej zimy. Jednym z elementów, którym poświęcają najwięcej czasu są opony.

Dobrze dopasowane do naszego pojazdu, stylu jazdy oraz warunków za oknem zagwarantują nam bezpieczną i komfortową jazdę. Ich wybór często decyduje o naszym zdrowiu w przypadku nagłego hamowania na śliskiej powierzchni.

O tym, jakie opony będą dla nas najlepsze, decyduje wiele czynników. Np. jeśli poruszamy się jedynie po mieście, nie ma potrzeby inwestować w zaawansowane systemy. Przyjrzyjmy się kilku czynnikom, mającym bezpośredni wpływ na naszą jazdę zimową porą.

Czym kierować się wybierając opony do swojego auta?
Pierwszą cechą, na którą zwracamy uwagę przy zakupie opony jest cena. To ona w większości przypadków decyduje o tym, który komplet wybierzemy. Niestety, w tym przypadku panuje prosta zasada – im drożej, tym lepiej. Co ciekawe, opony zostały podzielone właśnie ze względu na ich wartość. Ogumienie kupimy w trzech klasach – ekonomicznej, średniej i wysokiej.

Przed podjęciem decyzji o zakupie opon, musimy wiedzieć, że istnieje kilka typów opon. Najpopularniejsze są opony kierunkowe, których bieżnik ma kształt jodełki, zaś bok wyposażony jest w strzałkę zgodną z kierunkiem toczenia. Ten rodzaj idealnie sprawdzi się w zimie, doskonale odprowadzając błoto pośniegowe. Opony asymetryczne posiadają różny bieżnik po prawej i lewej stronie, wraz z informacją o sposobie montażu. Najmniej zaawansowane są opony symetryczne, stosowane coraz rzadziej.

Stojąc przed decyzją o wyborze opon musimy zdecydować, gdzie danym pojazdem będziemy jeździć i jak długie odległości planujemy pokonywać. Jeśli nie wybieramy się poza miasto, interesują nas krótkie trasy; wystarczą opony kierunkowe w opcji ekonomicznej lub średniej. Długie, nieośnieżone trasy najlepiej zniosą opony asymetryczne wysokiej klasy.

Oczywistym jest również, że zarówno wielkość, jak i klasa pojazdu, destynuje wybór opon. Do małych aut odpowiednie będą te wykonane w klasie ekonomicznej i średniej, auta klasy średniej powinniśmy wyposażyć w ogumienie klasy średniej lub wysokiej, zaś limuzyny oraz inne duże pojazdy, najlepiej przyjmą opony najwyższej klasy. Opony każdej klasy znaleźć można w uznanych i dobrze zaopatrzonych sklepach, takich jak http://www.ladnefelgi.pl/

Dobrze dobrane opony to sposób na spokojną jazdę w zimie
Odpowiednio dobrane opony to komfort i bezpieczeństwo jazdy. To krótka droga hamowania, lepsza przyczepność. Wybierając ogumienie powinniśmy kierować się takimi aspektami jak wielkość pojazdu, jego przeznaczeniem, czy warunkami, w jakich przyjdzie nam z niego korzystać. Nie zapomnijmy przy tym, by nie oszczędzać na jakości ich wykonania – skupmy się jedynie na sprawdzonych i pewnych rozwiązaniach, pochodzących z miejsc oferujących oryginalne produkty.