Kap, kap, płyną łzy…

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Łzawienie oczu jest zjawiskiem normalnym, może mieć wiele przyczyn, może być także objawem chorobowym.

– Łzawienie nie jest to objaw, który generalnie powinien niepokoić, nasze oczy po prostu potrzebują nawilżenia. Jednak w przypadku, gdy łzawienie jest nadmierne musimy pamiętać, że oprócz utrudnienia nam życia może świadczyć o objawach chorobowych. Na czym polega problem nadmiernego łzawienia, jaka jest jego przyczyna oraz jak można sobie z tym poradzić – mówi dr n. med. Radosław Różycki, specjalista chorób oczu z Centrum Medycznego MML.

Narząd łzowy zbudowany jest z dwóch części: gruczołu łzowego (położonego nad okiem), który produkuje łzy i dróg odprowadzających łzy, które zlokalizowane są w kącie wewnętrznym oka. Jeśli przyjrzymy się dokładnie naszym dolnym powiekom, zobaczymy na ich brzegach malutkie otworki – są to właśnie punkty łzowe, które następnie, już wewnątrz powieki, przechodzą w kanaliki łzowe, potem w worek łzowy i przewód nosowo-łzowy, który kończy się w jamie nosowej. Funkcjonowanie odpływu łez można zrozumieć przy okazji krojenia cebuli. Uruchamia się wówczas łzawienie odruchowe, które zwiększa wydzielenie łez nawet 100-krotnie i pojawia się chwilowy katar. Dlatego, kiedy te struktury odprowadzające łzy zaczynają chorować, dochodzi do utrudnienia odpływu łez. Nadmiar łez wylewa się na policzki i jest objawem bardzo uciążliwym, frustrującym, często nawet utrudniającym wykonywanie codziennej pracy.

Jak często występuje patologiczne łzawienie?
Musimy odróżnić łzawienie spowodowane chorobami oczu wynikające ze stanów zapalnych od tych schorzeń, które dotyczą patologii w drogach odprowadzających łzy. W pierwszym przypadku łzawienie jest naturalnym objawem obronnym naszych oczu i znika wraz z ustąpieniem objawów zapalnych. W drugim przypadku związane jest z chorobami wewnątrz aparatu odprowadzającego łzy. Badania epidemiologiczne pokazują, że tylko ok. 3 proc. pacjentów ma chorobą zlokalizowaną konkretnie w drogach łzowych. Dlatego nie jest to częsty objaw, natomiast ważne jest, aby w chwili jego wystąpienia postawić prawidłową diagnozę, gdyż stany zapalne, ropne mogą być bardzo bolesne i wymagać pilnego leczenia chirurgicznego – mówi nasz ekspert.

Anna Moraniec

Leave a Reply

Your email address will not be published.