Leczenie łuszczycy bez recepty – jak to zrobić z głową?

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

Łuszczyca jest wciąż bardzo słabo poznaną chorobą. Pomimo wielu badań naukowych nadal nie jesteśmy w stanie dokładnie wyjaśnić etiopatogenezy i przyczyn jej powstawania. Wiadomo na pewno, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym i genetycznym, co znaczy, że jeśli nasi rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie chorują na łuszczycę, to istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u nas.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia łuszczycy? Co do niej predysponuje?
Czynnikami, które predysponują do wystąpienia tej choroby są na przykład częste stany zapalne toczące się organizmie (wystarczą tutaj nawet zwykłe infekcje górnych dróg oddechowych występujące kilka razy do roku), niewyleczone zęby z próchnicą, przewlekłe zapalenie zatok, owrzodzenia żołądka utrzymujące się przewlekle, czy infekcje dróg rodnych, ale i niektóre leki (sole litu – stosowane w psychiatrii, antydepresanty, sulfonamidy, leki przeciwmalaryczne, a także leki przeciwzapalne dostępne od ręki w aptece – na przykład popularny ibuprofen).

Jakie są pierwsze objawy łuszczycy? Jak rozpoznać jej początki?
Pierwsze objawy choroby mogą być bardzo różne u każdego pacjenta. Mogą to być zmiany występujące na całym ciele, które mają charakter rozlany lub może to być kilka niewielkich zmian o określonym położeniu.

Jak wyglądają takie zmiany? Najczęściej mają one postać brunatnoczerwonych grudek, na powierzchni pokrytych łuskami. Jakie są miejsca najczęstszego występowania tych zmian? Są to plackowate ogniska często jedynie na owłosionej skórze głowy, ale i w pępku, uszach, w okolicy łokci czy kolan. Bywa też tak, że zmiany łuszczycowe występują tylko na paznokciach, a nie ma ich na skórze, takie paznokcie nazywamy paznokciami naparstkowatymi i świadczą one o genetycznej predyspozycji do zachorowania na łuszczycę. Takich pacjentów trzeba co jakiś czas badać pod kątem wystąpienia zmian skórnych, ponieważ na przykład angina może u nich uaktywnić i wywołać chorobę.

Łuszczyca leczenie bez recepty – jakie są możliwości?
Niestety, nie ma obecnie poznanej skutecznej metody na całkowite wyleczenie łuszczycy, można ją tylko zaleczyć i minimalizować jej objawy, ktore są tak uciążliwe na co dzień dla chorych pacjentów.

Istnieje wiele leków takich jak metotrexat, czy leki immunosupresyjne, jednak długotrwałe ich stosowanie niesie ze sobą wiele działań niepożądanych (uszkodzenie nerek, zwłóknienie płuc i wątroby).

Bez recepty możemy stosować bezpieczne preparaty na bazie naturalnych substancji-na przykład olej z wiesiołka na zmiany skórne, a także specjalne mydła do rąk i ciała, chroniące barierę lipidową skóry i również kremy o właściwościach kojących, nawilżających, które redukują łuszczenie naskórka, a tym samym minimalizują objawy.

W ofercie aptek i sklepów zielarskich jest również wiele ziół i środków naturalnych, które działają antybakteryjnie i chronią przed infekcjami w obrębie zmienionej łuszczycowo skóry. Co więcej, niektóre zioła przyśpieszają regenerację naskórka i dają szansę na ograniczenie objawów.

Źródło: febumed.com.pl

Artykuł sponsorowany

Leave a Reply

Your email address will not be published.