Najkrótsze kolejki na badania obrazowe są na Podkarpaciu?

Kolejki do rezonansu magnetycznego powinny jeszcze ulec niewielkiemu skróceniu. Fot. Wit Hadło
Kolejki do rezonansu magnetycznego powinny jeszcze ulec niewielkiemu skróceniu. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W kraju na badanie rezonansem czeka się średnio 106 dni, w regionie (tylko) 66 dni – najkrócej w Polsce.

Minister zdrowia obiecał publicznie, że pacjenci w końcu roku nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym. W przypadku tomografii komputerowej cel został osiągnięty – średni czas oczekiwania na badanie wynosi przeciętnie 29 dni. Dużo gorzej wygląda sytuacja z dostępem do rezonansu magnetycznego. Na to badanie w trybie pilnym czeka się w kraju średnio 106 dni. Jednak na Podkarpaciu to tylko średnio 66 dni.

Wynika tak z prowadzonej przez Fundację Alivia strony Kolejkoskop.pl. Wynika z niej, że na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym pacjenci czekają w zależności od województwa od 110 do 245 dni, w trybie pilnym – od 31 do 165 dni. Podkarpacie jest jednym z województw, obok łódzkiego i świętokrzyskiego, z najkrótszym czasem oczekiwania na badania – zarówno rezonansu, jak i tomografii. Rezonans głowy wykonamy tu w 160 dni, jamy brzusznej w 160 dni, a klatki piersiowej w 167 dni. Te same badania w trybie pilnym to średnio 66 dni oczekiwania. Tomografię komputerową tych samych obszarów w trybie pilnym wykonamy w 20 dni, a w trybie zwykłym w 44 dni (średnia).

– Wykonywanie badań diagnostycznych jest niezwykle potrzebne w dziedzinie onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. W ramach programu „Skarbonka” pomagamy ponad 300 pacjentom zbierać środki na wydatki związane z leczeniem. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której zebrane pieniądze służą nie tylko sfinansowaniu nierefundowanych leków, lecz właśnie diagnostyki. Z informacji przekazywanych przez chorych wynika, że decydują się na taki krok przede wszystkim z powodu długiego czasu oczekiwania na badania w ramach systemu publicznego – mówi Maja Kochanowska, koordynatorka programu „Skarbonka” w Fundacji Onkologicznej Alivia.

Będzie jeszcze lepiej
W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe środki na skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę obrazową. Także na Podkarpaciu. Od lipca finansowanie pracowni rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej zwiększa o kolejne 5 mln zł. Fundusz podaje, że w diagnostyce onkologicznej diagnostyka rezonansem nie jest standardem. 80 proc skierowań na rezonans wydają ortopedzi i neurolodzy.

Anna Moraniec

2 odpowiedzi "Najkrótsze kolejki na badania obrazowe są na Podkarpaciu?"

  1. wojtek   1 września 2018 at 12:33

    Chyba oni nie wiedzą ze pilne to natychmiast ,a czekanie 30 dni to normalka ,najpierw trza lekarzowi dać w łape aby wypisał skierowanie na badanie a potem jeszce raz aby napisał pilne i wtedy tak 30 dni

    Odpowiedz
  2. hijena   1 września 2018 at 11:13

    w listopadzie mam rejestrowac sie do specjalisty,myslę ,że dzieki osobistemu urokowi ,uda mi się zarejestrować się na czerwiec przyszlego roku

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.