Telefon 3G – co to znaczy?

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

3G oznacza trzecią generację telefonii komórkowej, oznacza to, że wyposażone w taką sieć urządzenie może połączyć się z Internetem bezprzewodowo. Warunkiem korzystania z 3G jest obecność kart SIM, z tego względu jest ona dostępna wyłącznie dla telefonów komórkowych oraz adapterów, które można podłączyć np. do laptopa.

Technologia 3G a transfer danych
3G to ogólna nazwa, która obejmuje wszystkie sieci trzeciej generacji. W Polsce występują jej trzy wersje:

  • UMTS – pobieranie danych z prędkością do 384 kbps,
  • HSDPA – pobieranie danych z prędkością do 7.2 Mb/s,
  • EDGE – pobieranie danych z prędkością do 236,8 kbps.

Technologia 3G pozwala na korzystanie z Internetu w urządzeniach mobilnych, z tego względu wybierając taryfę dotyczącą przesyłu danych najlepiej zastanowić się czy głównie na nich będzie się korzystało z sieci. Jeżeli jest to trudne do ustalenia najlepiej zdecydować się na taryfę bez limitów (dostępną np. w ofercie Virgin Mobile). 3G umożliwia korzystanie z Internetu w każdym miejscu, do którego można zabrać telefon lub tablet czy laptop z dołączonym adapterem – czytnikiem kart SIM.

Smartfon z 3G, czyli jaki?
Obecnie zdecydowana większość smartfonów obsługuje sieć 3G, dzięki czemu możliwa jest szybka transmisja danych. Przed wprowadzeniem 3G dostępna była sieć 2.5G, za pomocą której możliwe było jedynie wysyłać wiadomości tekstowe oraz połączyć się z Internetem, jednak połączenie to cechowała bardzo niska prędkość. Dzięki 3G możliwy jest streaming muzyki, pobieranie plików oraz zwykłe przeglądanie stron internetowych. Obecnie nawet smartfony z niższych pułapów cenowych są wyposażone w technologię 3G.

Korzystanie z sieci 3G jest uzależnione od modułu jaki został zainstalowany w telefonie oraz od operatorów, którzy są odpowiedzialni za rozbudowę masztów przesyłowych, wież transmisyjnych oraz od topografii terenu, odległości od anteny oraz siły sygnału. Mimo że 3G pokrywa już niemal cały obszar naszego kraju, w dalszym ciągu są miejsca, w których mieszkańcy cierpią z powodu niskiej prędkości przesyłu danych.

Wi-Fi a 3G – na czym polega różnica?
Wi-Fi ma tę przewagę nad 3G, że nie konsumuje tak dużo energii z akumulatora smartfona, jest również często tańsze oraz dostępne w większej liczbie urządzeń. Minusem Wi-Fi jest z kolei to, że działa jedynie wtedy, gdy znajdujemy się wraz z telefonem w pobliżu aktywnego hotspotu. Dla porównania 3G działa na znacznie większym obszarze, a najlepszy zasięg uzyskuje w dużych miastach.

Zobacz także: Przeniesienie numeru do innej sieci – na czym polega

Artykuł partnera