W wieku dziecięcym nowotwory występują bardzo rzadko

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

U dzieci dominują nowotwory hematologiczne – białaczki i chłoniaki oraz guzy ośrodkowego układu nerwowego.

Do zachorowania na nowotwór może dojść praktycznie w każdym wieku. – Najczęstszym nowotworem występującym u dzieci jest tzw. ostra białaczka limfoblastyczna. Ostra białaczka szpikowa, na którą zapadają przeważnie ludzie dorośli, występuje zdecydowanie rzadziej i najczęściej u nastolatków – mówi dr n. med. Radosław Chaber, Klinika Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie.

Chłoniaki – kontynuuje lekarz, to nowotwory węzłów chłonnych, na które  tylko wyjątkowo zapadają dzieci młodsze. Guzy ośrodkowego układu nerwowego są pierwszą pod względem częstości występowania grupą tzw. nowotworów litych u dzieci. Mogą one występować w każdym wieku. Stosunkowo rzadko choroba nowotworowa jest  rozpoznawana u noworodków i niemowląt, w tym wieku dominuje – zwojak zarodkowy współczulny (neuroblastoma). Dzieci młodsze, do ok. 6-7 rż zapadają na guzy jamy brzusznej tj. zwojak zarodkowy i nerczak płodowy, które w późniejszym wieku zdarzają się niezwykle rzadko. Złośliwe guzy kości to przeważnie choroby występujące po 10 roku życia, często w okresie tzw. pokwitaniowego skoku wzrostu.

Objawy mało specyficzne
Symptomatologia nowotworów wieku dziecięcego jest bardzo różnorodna i dotyczy wszystkich układów i narządów człowieka. Często są to objawy mało specyficzne, które występują powszechnie w przebiegu innych chorób, np. uporczywa gorączka, osłabienie, wymioty (zwłaszcza o świcie), co często jest przyczyną opóźnienia właściwej diagnozy. Do innych niepokojących objawów ogólnych zaliczamy spadek masy ciała (lub brak przyrostów masy u niemowląt i najmłodszych dzieci), nocne poty, uczucie permanentnego zmęczenia, brak koncentracji, bóle kości, bóle głowy. Niepokojącymi są takie objawy jak: powiększanie się niebolesnych węzłów chłonnych, zwłaszcza zlokalizowanych w innych okolicach niż szyja, charakterystyczne zmiany na skórze w postaci małych czerwonych plamek, tzw. wybroczyny, którym może towarzyszyć skłonność do siniaczenia i krwawienia, zasinienie oczodołów, przewlekająca się, niepoddająca się leczeniu infekcja, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, zaburzenia pamięci, mowy, widzenia i słuchu, a u młodszych dzieci utrata już zdobytych umiejętności, częste i nadmierne oddawanie moczu, przedwczesne (tzn. przed 8 rż. u dziewczynek, i 9 rż. u chłopców) objawy dojrzewania płciowego, niebolesne powiększenie się jądra u chłopców, stały i nasilający się ból kości w jednym miejscu, zwłaszcza u nastolatków i w okolicy stawu kolanowego i, co czasem stwierdzają pediatrzy przy okazji standardowego badania, obecność guza w jamie brzusznej oraz powiększenie wątroby i/lub śledziony.

Anna Moraniec

Leave a Reply

Your email address will not be published.